Sign-in - Contact

Open Food Facts מתפשטת ברחבי הגלובוס!

Par stephane • Hebrew • Monday 27/01/2014 • 0 comments • Version imprimable


יצירת מסד נתונים של מוצרי מזון מכל העולם הייתה המטרה של Open Food Facts כבר מההתחלה ותודות לעבודתם של רבים מתומכינו ולארכיטקטורה החדשנית שלנו שתומכת בהתאמה לצרכים בינלאומיים, מסד הנתונים הגלובלי הזה הופך למציאות! Open Food Facts זמין כעת ב־12 שפות ומעיל נתונים על 15778 מוצרים הנמכרים ב־83 מדינות. אבל זאת רק ההתחלה!

Open Food Facts is getting global!

בעת הקמת Open Food Facts לפני כשנתיים, סידור מוצרים לפי שפה לא נראה כמו רעיון רע כל כך אז יצרנו תת־אתרים באנגלית למוצרים באנגלית, בצרפתית למוצרים בצרפתית ואז הגענו ל־11 תת־אתרים מפולחים לפי שפות תודות למתנדבים שתרגמו את האתר. .

אבל אז החלו להופיע המגבלות בשיטה הזאת:
 • כל מוצר נרשם תחת תת־אתר אחד בלבד, אך מוצרים רבים תוייגו תחת מספר שפות
 • ארצות רבות חולקות את אותה השפה והמוצרים שלהם התערבבו. אתר מאוחד לספרדית למוצרים שנמכרים בספרד ובדרום אמריקה לא עשה חסד עם ההיגיון.
 • ישנן מספר מדינות שהן רב־לשוניות ומוצרים מבלגיה, שווייץ, אלג׳יר וכו׳ פולגו למספר אתרים. בדרום אפריקה ישנן 11 שפות רשמיות ולחלק מהמדינות יש אפילו יותר שפות בשימוש יומיומי!
פילוח המוצרים לתת־אתרים עבור כל שפה הפך את השוואת המוצרים בין המדינות למשימה מסובכת. אנו מאמין שיש לנו עוד הרבה מה לגלות על ידי ניתוח והשוואת הנתונים של מוצרי מזון.

התמקדות חדשה במדינות ובטריטוריות במקום בשפות

כדי להתגבר על המגבלות האלה, תכננו והטמענו ארכיטקטורה חדשה לתמיכה בגיוון בינלאומי. המיקוד הוא סביב מדינות וטריטוריות במקום שפות. עדיין יש לנו תת־אתרים (אחד לכל מדינה במקום לכל שפה), אך מוצרים מזון אינם מפולגים ביניהם. במקום זאת תת־האתרים מהווים „תצוגות“ שונות: ניתן לבחור להציג את המוצרים שנמכרים במדינה מסוימת או מוצרים מכל העולם. ניתן לבחור גם להשוות בין מוצרים שונים מאותה הקטגוריה מכל רחבי העולם או רק עם מוצרים הזמינים באותה המדינה.

עבור כל מוצר אנו גם עוקבים מעתה באילו מדינות הוא נמכר. את המדינות ניתן להזין ולערוך כמו כל שדה אחר וכבררת מחדל אנו מקצים את המדינה בה נוסף המוצר לראשונה (באמצעות מסד הנתונים GeoIP להמרת כתובת IP למדינה). בעתיד נוכל להשתמש במקורות נוספים של מידע כדי שיהיו לנו רשימות מלאות יותר של מדינות בהן נמכרים המוצרים (לדוגמה: על ידי שימוש בנתונים שמסופקים על ידי הספקים וחנויות השיווק או באמצעות איכון גאוגרפי של אנשים שיכולים לסרוק את המוצר עם יישום לנייד שמשתמש ב־Open Food Facts).

Open Food Facts עדיין דוברת 11 שפות

12 למעשה, ממש בימים אלה הוספנו את השפה העברית תודות לירון שתרגם את האתר! עבור כל מדינה ניתן לבחור להציג את המנשק באחת מהשפות הרשמיות של אותה המדינה או באנגלית. בעתיד כנראה שתהיה אפשרות להציג מוצרים מכל מדינה בכל שפה.

עבור חלק מ־12 השפות, התרגום עדיין חלקי, ניתן לסייע על ידי השלמת התרגום בוויקי שלנו. Wiki - Translations.
ואם ידועה לך שפה נוספת ברמה גבוהה, נשמח לקבל את עזרתך בהוספתה לשירות!

טקסונומיות גלובליות לקטגוריות, תוויות ורכיבים

כבר הכנו היררכיות של מוצרים (לדוגמה: אנו יודעים שמוצר מקטגוריית היוגורטים גם אמור להיות בקטגוריית מוצרי החלב), רק שמעכשיו ההיררכיות האלה הן גלובליות. משתמשים דוברי ספרדית יכולים להזין את שמות הקטגוריות שלהם בספרדית, משתמשים דוברי צרפתית בצרפתית רק שמעכשיו אנחנו יכולים למפות את השמות לאנגלית, מה שמפשט את ההשוואה בין מוצרים בקטגוריה מסוימת בין מדינות או כדי לצפות במוצרים מכל העולם תחת קטגוריה מסוימת.

יש לנו גם טוקסונומיות לתוויות (לדוגמה: אורגני, סחר הוגן וכו׳) ואנו נבנה נוספים עבור שדות אחרים (אריזה, מקורות וכו׳).

It's all Greek to me!תפסיקו לדבר אלי בסינית! למעשה, יש לנו מיזם להקמת טוקסונומיה גלובלית של כל המרכיבים. הכלי המיועד יכול להיות מעולה להרכבת מגוון רחב מאוד של יישומים. לדוגמה: בביקור הבא שלך למדינה שאינך מכיר (ואולי גם לא את מערכת הכתב, אין לי שמץ של מושג בסינית!), ניתן לפשוט לסרוק את הברקוד שעל האריזה ושמות הרכיבים יופיעו בפניך בשפתך. עם טוקסונומיות גלובליות של מוצרי מזון, ניתן גם לנתח את המרכיבים כדי לדעת האם הם מכילים גלוטן, לקטוז או כל חומר אחר שיש לך אלרגיה אליו.

בא לך לסייע בפיתוח הטקסונומיות? כדאי לך לבקר בעמוד הטוקסונומיות הגלובליות בוויקי שלנו! Wiki - Global Taxonomies

וזוהי רק ההתחלה

15,778 מוצרים זאת רק טיפה בים מתוך מוצרי המזון שמיוצרים ברחבי העולם.

12,000 מתוכם הם מצרפת, שם החלה הקמת מיזם Open Food Facts. כך שלצרפת יש נציגות נכבדת מבחינת היצע המוצרים שכבר מאפשרים כל מיני יישומים מאוד מעניינים. Open Food Facts - France.

קל מאוד ליצור תרשימים שמציגים את הערכים התזונתיים לקטגוריה מסוימת של מוצרים (לדוגמה: סוכרים ותוספים במשקאות קלים). בלחיצה ניתן לראות אילו תוספי מזון הם הנפוצים ביותר, ובלחיצה נוספת אילו תוספים נפוצים במוצרי מזון אורגניים. בנינו מפה שמציגה היכן מוצרים מיוצרים ואפילו יצרנו משחק שמסייע להבין כמה סוכר יש במוצרי מזון.

כדי לצמוח יחד עם יישומים כאלה ואחרים במדינה שלך, נזדקק לעזרתך:
 • ניתן להתקין את היישומים שלנו ל־iPhone, אנדרואיד ו־Windows Phone כדי להתחיל להוסיף מוצרים מהמקרר ומהמדפים במטבח.

  Available on the App Store    Available on Google Play    Windows Phone Store 
 •  
 • ניתן לשוחח על Open Food Facts באתר או בבלוג שלך, לשתף באמצעות פייסבוק, Google Plus, טוויטר ובפורומים ורשתות חברתיות מקומיים
 •  
 • ניתן לסייע לנו בתרגום האתר, היישומים למכשירים ניידים והטוקסונומיות. - help us with the translation
 •  
 • ניתן להקים קהילה של תורמים במדינה שלך
 •  
 • ניתן להצטרף לאחד מהמיזמים הכתובים בוויקי שלנו. Wiki - Projects

תודה רבה לך!

And thanks a lot to Javichu, Lu, Mohammed, Nazim, Sbinnek, Stefan and Yaron, who helped translate this announcement in Arabic, English, French, German, Hebrew and Spanish!


Open Food Facts

Open Food Facts

The community:

> Ideas Forum
Facebook page
> Contributors group on Facebook
@OpenFoodFacts on Twitter
> Instagram
Join the conversation

and of course on this blog !

The blog

This blog shares news concerning the Open Food Facts project. It's also of course a place for discussion where comments are very welcome!

Archives